fbpx

İmamoğlu Münih’teki Güvenlik Konferansı’na katılacak

Paylaş

Uluslarası siyasette önemli yeri olan Münih Güvenlik Konferansı’nda metropollerin demokrasilerde öneminin tartışılacağı oturumda konuşma yapacağı belirtildi.

DW Türkçe‘nin edindiği bilgilere göre, 18-20 Şubat tarihlerinde Münih’te yapılacak konferansa, 35’den fazla hükümet ve devlet başkanı, 100’den fazla dışişleri ve savunma bakanı ile çok sayıda ülkeden üst düzey yetkililer katılacak. Davetliler arasında, dünya ekonomisine yön veren isimler, teknoloji devlerinin temsilcileri, uluslararası sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de bulunuyor. 

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, toplantıda konuşma yapmaları beklenen önemli isimlerden.

Konferansta, Ukrayna krizi gibi dünyada yaşanan gerilim ve ihtilafların yanı sıra iklim ve çevre konuları, koronavirüs salgını ile mücadele, küresel ekonomide yaşanan sınamaların masaya yatırılması bekleniyor.

Türkiye’den geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın konferansa katılmaları, ayrıca konferans marjında muhataplarıyla ikili bazı temaslarda bulunmaları bekleniyor.

İmamoğlu konuşmacı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ise dünya metropollerinin demokrasilerdeki öneminin tartışılacağı oturuma katılarak, burada bir konuşma yapacağı öğrenildi.

Programda son anda bir değişiklik olmaması durumunda, bu oturumun diğer konuşmacıları Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey, Budapeşte Belediye Başkanı Gergely Karacsony ve Varşova Belediye Başkanı Rafal Trzaskowski olacak.

İmamoğlu, Kasım ayında da Glasgow’da yapılan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na da katılmış, uluslararası muhataplarıyla temaslarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son anda katılmaktan vazgeçtiği zirvede İmamoğlu, iki ayrı panele konuşmacı olarak katılmıştı.