fbpx

Fransa mahkemesinden Trans kadınların annelik hakkı kararı

Paylaş

DW’nin haberine göre, Fransa’nın güneyindeki Toulouse kentindeki temyiz mahkemesi, transseksüel kadınların annelik hakkına ilişkin uzun süren bir dava sonucunda emsal bir karar aldı.

Kentteki temyiz mahkemesi, 52 yaşındaki transseksüel bir kadının cinsiyet değiştirme ameliyatı olmadan önce erkek olarak sahip olduğu çocuğun resmen annesi olmasına hak verdi. Mahkeme kararıyla birlikte “Claire” takma ismini kullanan kadın, çocuğunun doğum belgesine ikinci anne olarak eklenecek.

Mücadele süreci

Claire’in cinsiyet değiştirdikten sonra kızının doğum belgesine annesi olarak kayıtlara geçme talebi 2014 yılında reddedilmişti. Montpellier’deki temyiz mahkemesi de 2018 yılında Claire’in doğum belgesine “anne” ya da “baba” olarak değil, “biyolojik ebeveyn” olarak yazılmasını uygun görmüştü. Ancak bu karardan da memnun olmayan Claire, hukuk mücadelesini 2020 yılında bir üst mahkemeye daha taşıdı.

“Biyolojik ebeveyn” ifadesinin Fransız hukukunda yeri olmadığına kanaat getiren üst mahkeme, davayı Toulouse’daki mahkemeye havale etti. Toulouse’deki temyiz mahkemesi de bu vakada iki annelik soyunun olabileceğine dikkat çekerek Claire’in, kızının doğum bölgesine ikinci anne olarak eklenebileceğine karar verdi.