fbpx

Aşı karşıtı tenisçi Novak Djokovic’in Covid yatırımı ifşa oldu

Paylaş

Aşı karşıtı tenisçi Novak Djokovic’in, Covid ilacı geliştiren bir şirketin yüzde 80 hissesine sahip olduğu ortaya çıktı. Şirketin CEO’su, ‘aşı değil ilaç’ geliştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Covid-19 aşılarına karşı açıklamalarıyla tepki çeken ve Avustralya’ya aşısız girmeye çalışınca nedeniyle krize yol açan Sırp tenisçi Novak Djokovic’in, Covid ilacı geliştirmeye çalışan bir Danimarka şirketinin yüzde 80 hissesine sahip olduğu ortaya çıktı. QuantBioRes adlı biyotenoloji şirketi, Djokovic’in hisseleri haziran ayında aldığını açıkladı.

Şirketin CEO’su Ivan Loncarevic, kendisini bir ‘girişimci’ olarak niteleyerek, korona virüsünün insan hücrelerini enfekte etmesini engelleyen bir peptit geliştirmeye çalıştıklarını ve klinik denemelere bu yaz başlamayı hedeflediklerini söyledi. Loncarevic’in, ‘bir aşı değil ilaç üzerine çalıştıklarını’ vurgulaması dikkat çekti. 

Loncarevic, Danimarka, Avustralya ve Slovenya’dan onlarca araştırmacıyla çalıştıklarını söylerken, Djokovic’in haziranda satın aldığı hisseler için ne kadar ödeme yaptığını açıklamadı. Reuters’ın araştırmasına göreyse, şirkette Djokovic yüzde 40.8, eşi Jelena da yüzde 39.2 hisseye sahip.

Onlarca turnuva şampiyonluğu bulunan Djokovic, Forbes dergisinin sıralamasına göre 2021 yılının en çok kazanan 50 sporcusu arasında bulunuyor. Sırp tenisçinin kortlardaki zaferlerinden 4.5 milyon, spor dışı girişimlerinden ise 30 milyon dolarlık bir serveti olduğu düşünülüyor.

Djokovic, aşı olmayı reddederken, bugüne dek dokuz kez kazandığı Avustralya Açık’a katılmak için gittiği Melbourne’da tıbbi muafiyetten yararlanmaya çalışınca krize yol açmıştı. Eyalet hükümetinin girişimiyle verilen vizesi, federal hükümet tarafından iptal edilmiş ve Djokovic, Federal Mahkeme’deki temyiz başvurusu da reddedilince sınırdışı edilmişti. 

Kaynak : Duvar