fbpx

‘Kırılmayı bekleyen büyük bir skandal’ – Dr Em

Paylaş

Engelli feminist yazar Dr Em tarafından İngiltere’nin Morning Star gazetesi için yazılmıştır.

İstismar, yatılı bakım ortamlarında, akıl sağlığı servislerinde ve savunmasız bireylerin evlerinde bakıma ihtiyaç duyduğu yerlerde yaygındır.

Yırtıcı hayvanlara izin veren ve başka yöne çeviren bir sistemde savunmasız kadınların hiç şansı yoktur.

Korunmasız kadınlara erişmek ve onlara tecavüz etmek için bakım kariyerlerini kullanan erkeklerin sorunu o kadar yaygın ki Westminster hükümeti bunu özellikle cinsel suçlar yasasında kabul ediyor.

2003 tarihli Cinsel Suçlar Yasası’nın 38 ila 41. Bölümleri, bir bakıcının zihinsel engeli olan bir kişiyle cinsel istismarda bulunmasının, zihinsel engeli olan bir kişiyi cinsel istismarda bulunması için teşvik etmesinin ve bir kişinin başka bir kişiye cinsel istismarda bulunmasına neden olmasının nasıl yasa dışı olduğunu özetlemektedir. Ruhsal bozukluğu olan bir kadının vajinasına, ağzına veya anüsüne bakıcının penisini sokması, mahkumiyeti halinde 14 yıl hapis cezasına çarptırılır.

Erkek bakıcıların kadın hastalara denetimsiz erişime izin verme uygulamasına devam etmek, bir risk modelinin kanıtlarına kasten gözlerini kapamaktır. Tüm erkekler değil, ama bu artık yeter, savunmasız kadınları korumalıyız. Bunun alternatifi, erkeklerin duygularını yatıştırmak için kadınlara yönelik olası cinsel istismarın kabul edilebilir olduğunu söylemektir!

Hükümet istatistikleri, erkeklerin tüm cinsel suçların yüzde 98’ini işlediğini gösteriyor. Mart 2018’de sona eren üç yıla ilişkin hükümet rakamları, “16 ila 59 yaşları arasındaki engelli yetişkinlerin yüzde 3,7’si (girişimler dahil) herhangi bir cinsel saldırıya maruz kalırken, bu oran engelli olmayan yetişkinlerde yüzde 1,9’dur.

Hükümet, bu verilerden, “2018 Mart’ta sona eren üç yıl içinde, engelli kadınların geçen yıl herhangi bir cinsel saldırıya maruz kalma olasılığının (yüzde 5,7) engelli olmayan kadınlara göre (yüzde 3,0) neredeyse iki katı olduğu sonucuna vardı.

Avustralya’da yapılan bir başka araştırma, 50 yaşın altındaki engelli kadınların yüzde 62’sinin 15 yaşından beri şiddete maruz kaldığını ve engelli kadınların engelli olmayanlara göre üç kat daha fazla cinsel şiddete maruz kaldığını ortaya koydu.

Vancouver merkezli The People’s Law School, akademik araştırmalara dayanarak “engellilerin çoğu bir tür cinsel saldırı veya istismara maruz kalacak” ve “belirli bir düzeyde zihinsel engeli olan kişilerin istismara uğrama riski en yüksek kişilerdir” uyarısında bulunuyor.

İstismarlar yeterince raporlanmamaktadır ve yalnızca en kötü durumlar dikkat çekme eğilimindedir. Engelli insanlar genellikle polise, destek hizmetlerine veya avukatlara erişimi olmayan, kamu denetiminden uzak kurumlarda yaşamaya zorlanıyor. Bu özel kurumlar, insanların üzerinden kar elde ediyor ve istismarı örtbas etmek için finansal olarak teşvik ediliyor.

İstatistikler sadece buzdağının görünen yüzü, çünkü cinsel istismarların çoğunun gizli olduğunu biliyoruz ve erkekler genellikle konuşamayan(konuşma engelli ya da herhangi bir sebeple geçici olarak konuşması mümkün olmayan) veya sözüne inanılmaması muhtemel kurbanları hedef alıyor.

Ayrıca, iletişim kurmak veya bir polis ziyareti ayarlamak için bir bakıcıdan yardıma ihtiyacınız olursa, size tecavüz eden bakıcının bu konuda yardımcı olacağını düşünüyor musunuz?

Bazen erkekler, yaşamının sonunda ağrı kesici ilaçlar sebebiyle hareket edemeyen ve aileleri olayları rapor edemeyecek kadar travmatize olan ölmekte olan kadınları hedef alıyor.

Zihinsel engelli kadınların yaşadığı gebelikler, gizli istismarın çoğunu gün ışığına çıkarıyor ve sorunu yadsınamaz hale getiriyor.

Şubat 2020’de Edson Munyikwa, geçici bakım sağladığı ciddi şekilde engelli bir kadına tecavüz edip hamile bıraktığı için 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstismara uğrayan, sözlü iletişim kuramayan ve yaklaşık bir yaşındaki bir çocuğun zihinsel yaşına sahip bir kadındı. Beyin hasarı, epilepsi ve otizm dahil olmak üzere bir dizi ciddi engel ile yaşıyor. Diğer bakım evi personeli, epileptik nöbetlerinin neden arttığını tespit etmek için kanını test etti ve hamile olduğunu keşfetti.

Daha sonra, Munyikwa’nın baba olduğunu kanıtlayan fetüs üzerinde bir DNA testi ile cerrahi bir kürtaj yaptırmak zorunda kaldı.

Ailesi yaptığı açıklamada, savunmasızlığı ve iletişim kuramaması nedeniyle hedef alındığını söyledi.

“Başka bir meslek kuruluşunun savunmasız genç bir kadında tarif edilemez bir sıkıntıya neden olduğu gerçeğini kabullenmek giderek zorlaşıyor.” dediler.

Yine de aileler savunmasız kadınlar için tek cinsiyetli bakım talep etmek zorunda kalmamalı – bu standart olmalıdır.

İktidardakiler engelli kadınları umursasaydı, bu tekrarlanan ve devam eden bir sorun olmazdı. Bunu “ara sıra çürük elmalar” sorunu olarak ele almak, kalıbı ve sorunu görmezden gelmektir.

Belediyeler, ailelerin yalnızca kadınlara yönelik bakım taleplerini çok sık görmezden geliyor ve savunmasız kadınları “yetersiz” olarak değerlendirilen bakım evlerine yerleştirmeye istekli.

2019’da Birmingham’da böyle bir vakada, Parkinson hastalığından muzdarip 90 yaşındaki Dorothy Close, konsey ve NHS hastane personelinin hastane yatağını boşaltmak istemesi üzerine ailesinin isteğine rağmen Ivy House bakım evine götürüldü.

Geldikten birkaç gün sonra ajite oldu ve bir erkek bakım görevlisinin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu açıkladı.

2019’da Birmingham’da böyle bir vakada, Parkinson hastalığından mustarip 90 yaşındaki Dorothy Close, konsey ve NHS hastane personelinin hastane yatağını boşaltmak istemesi üzerine ailesinin isteğine rağmen Ivy House bakım evine götürüldü.

Geldikten birkaç gün sonra ajite oldu ve bir erkek bakım görevlisinin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu açıkladı.

Polis soruşturmaya çağrıldı, ancak mahkemeye gitmek için yeterli kanıt yoktu ve ilgili NHS Hastanesi kendi soruşturmasını iptal etti.

Dorothy’nin torunu Holly, “Olayı rapor ettikten sonra, bakım evi veya konsey tarafından çok az şey yapıldı. Kesinlikle hiçbir şey olmadı.” dedi.

“Mesai dışı sosyal çalışma ekibine haber verdik ve bakımevine personeli uzaklaştırmalarını tavsiye ettiler. Aslında yaptıkları şey, onları aynı evdeki başka bir birime taşımaktı, böylece büyükannemle temasları yoktu. [Ama] ben… ertesi gün büyükannemi ziyarete gittiğimde, aynı personelin aslında onunla birlikte görevde olduğunu öğrendim.”

Dorothy’nin ailesi onun ve ardından diğer sakinler için savaşmasına rağmen, “konsey koruma soruşturmasını kapatmaya karar verdi ve Ivy House’un kişisel bakım için erkek bakıcılar istemediğinde ne yapması gerektiğini iyileştirme planının bir parçası olarak düşünmesi gerektiğini söyledi”.

“Konseyden bir yönetici, tacizin gerçekleştiğini doğrulayacak hiçbir kanıt bulunmadığını kaydetti, bu nedenle erkek bakıcıların başkaları için bir risk oluşturduğunu belirleyemedi.”

Bu, savunmasız ve engellilerin istismarını görmezden gelmek için yaygın bir gerekçelendirme döngüsüdür. Erkek failler, inanılamayan veya dinlenemeyen savunmasız kişileri hedef alıyor, çok az fiziksel kanıt kalıyor veya toplanıyor, polis soruşturmaya devam etmeyi reddediyor, soruşturmalar kapatılıyor ve fail istismara devam etmek için yeni bir bakım evine taşınıyor.

Daha sonra, erkek bakıcıların kadın hastalar için hiçbir risk oluşturmadığını iddia etmek için mahkumiyet eksikliğinden bahsediliyor.

Bakım alan savunmasız hastaların tecavüz ve cinsel istismarı yaygın. Bakım düzenleyici kurumun bir raporunda, Mart ve Mayıs 2018 arasında yüzlerce yaşlı ve savunmasız sosyal bakım sakininin sadece üç ay içinde cinsel saldırıya uğradığını iddia etti.

Bakım Kalitesi Komisyonu’na (CQC) göre, Mart ve Mayıs 2018 arasında sosyal bakım evleri tarafından bildirilen 899 cinsel olay vardı. Neredeyse yarısı cinsel saldırı olarak sınıflandırıldı.

Eylül 2018’de Mark Cox, bunama nedeniyle bir bakım tesisinde yaşayan yaşlı bir kadına mastürbasyon yapmaya çalışmaktan beş ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cox’un hasta odasına geç girdiğinden şüphelenen başka bir kadın bakıcı, penisi elindeyken onu yakaladı ve kurbanın geceliğini idrar tutamama yastığının üzerine çekti ve onu yerinde tutan iki kayışı çözerek kurbanın cinsel organını açığa çıkardı.  Bulduklarını müdüre ve polise bildirdi ve Cox’un mahkum edilmesini sağladı.

Hasta istismarını bildiren diğer personelin yanı sıra, gizli kameralar daha fazla saldırının tespit edilmesini ve kanıtlanmasını sağlıyor. Örneğin, Kasım 2020’de Benjamin Poole’un kurulan gizli bir kamera sayesinde epilepsi nöbeti geçirirken yirmili yaşlarında bir kadına bir bakım evinde saldırdığı kaydedildi.

Gizli kamerayı epileptik nöbetlerden uyanırken ve cinsel olarak dokunulduğunu hatırlarken kurmuştu.

Kadın, böyle bir nöbetten sonra, kameradaki görüntüleri telefonundan izledi ve Poole’un nöbet geçirirken 23 dakikalık bir süre boyunca kendisine bir dizi cinsel saldırıda bulunduğunu görünce dehşete kapıldı.

Poole altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2021’de, Cumbria’da bir bakım evinde çalışan 21 yaşındaki Dylan Birkett, Noel Günü’nde demanslı savunmasız bir sakine cinsel saldırıda bulunurken gizli kameraya yakalandıktan sonra iki yıl hapse mahkum edildi. Gizli kamera kadının kocası tarafından neden sık sık ajite ve sıkıntılı olduğunu anlamak için kurulmuştu. Kamera sayesinde Dylan Birkett’in 69 yaşındaki kadına defalarca fiziksel ve cinsel tacizde bulunduğu belirlendi.

Başlangıçta bir bakım evinde bakım asistanı olmak için çok az eğitim ve nitelik gereklidir, bu da savunmasız kişilere erişimi kolaylaştırır.

Düşük ücret, düşük statü ve zor çalışma koşulları, bakım endüstrisinin özel bakım personelini çekmek ve elde tutmak için mücadele ettiği anlamına geliyor.

Personel moralinin bozulduğunu hissettikçe zorbalık ortamları gelişiyor. Kronik yetersiz personel, hastaları istismar riskine sokuyor. Sektör yıllardır, hatta özelleştirme ile sektöre dönüştürüldüğünden beri kriz içinde.

Söylediklerimin hiçbiri yeni değil

1997’den beri bakım evlerinde aşırı cinsel istismar konusunda çılgına dönmüş ailelerden ve bakım evlerinden yaklaşık 160 çağrı alan Action for Elder Abuse direktörü Ginny Jenkin, “Bakma zahmetinde bulunan herkes, bakım evlerinde yaşlıların cinsel istismarının korkunç derecede yaygın olduğunu fark edebilir” dedi. Aktardığı bu tablo gerçekleşen istismarın gerçek seviyesini fazlasıyla temsil ediyor.

Jenkin’in belirttiği gibi: “İnsanlar, birinin neden yaşlı bir insanı istismar etmek isteyebileceğini anlamakta güçlük çekerken, zihinsel ve fiziksel bir zayıflıktan muzdarip biri mükemmel bir kurbandır: kendilerini savunamazlar, kaçamazlar ve eğer kendilerini ifade edebilecek olsalar muhtemelen anlattıklarına inanılmaz. Herhangi bir tacizci daha ne isteyebilir ki?”

Daha 2001’de, bu tür tacizlerde uzman olan Jackie Pritchard, “15 yıldan fazla bir süredir şüphecilik ve ilgisizliğe karşı savaşıyoruz” dedi.

“Bu tür istismar, en iyi bakım evleri dışında hepsinde endemiktir” dedi. “Uygunsuz dokunmadan tecavüze kadar tüm istismar yelpazesi, geçmişteki çocuk istismarı ile tamamen aynı şekilde gerçekleşiyor: Evlerin tamamen aynı şekilde hedeflenmesi, özellikle savunmasız kurbanların aynı şekilde hazırlanması ve aynı tacizcilerde hareketlilik ve planlama kalıpları.

“Bu sadece kırılmayı bekleyen büyük bir skandal. İhtiyacımız olan tek şey, bunun bildiğimiz kadar kötü olduğunu kanıtlamak için hükümet fonu.”

Bu kadınların ve bazen savunmasız erkeklerin cinsel istismarı, yalnızca aile üyeleri onlar için savaştığında veya bakım sektöründeki iyi insanlar bilgi uçurduğunda dikkat çekiyor ve ele alınıyor.

Davalarını savunacak akrabaları olmayan tüm savunmasız kadınları veya bu suçun açık kanıtı olan hamilelikle sonuçlanmayan tüm tecavüz ve cinsel saldırıları hayal edin.

Meslektaşlarından şüphelenen iyi bir bakıcı tarafından durdurulmayan tüm olaylar. Gizli kameralarda yakalanmayan tüm istismarlar.

Erkek failler eğer bir şüphe oluşursa, genellikle hüküm giymezler ve istismara devam etmek için yeni bir eve taşınırlar. Sorun konusunda ortalık karıştırılıyor ve asla ele alınmıyor.

CQC’nin bir üyesi, savunmasız sakinlerin cinsel istismarını kovuşturmaya yetecek kadar ciddi bulmadığını açıkça belirtti. Kültürde bir değişiklik olmadan, politika değişikliği ve CQC’nin uygun gözetimi olmadan iyi bakıcılar, hemşireler, doktorlar ve savunmasız ve engelli yetişkinlerin aileleri yokuş yukarı bir savaş veriyor ve kaybediyor.

Çeviri: Gaste Avrupa Çeviri Ofisi