fbpx

DSÖ: Omicron hafif bir varyant olarak görülmesin, insanları öldürüyor

Paylaş

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus Omicron varyantının “hafif” olarak sınıflandırılamayacağını dile getirerek, bu varyantın “insanları öldürdüğü” uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, Cenevre’de gerçekleştirdiği yılın ilk basın toplantısında, geçen hafta salgının başından bu yana en yüksek Covid-19 vakasının kaydedildiğini belirtti.

Omicron varyantının özellikle aşılanmış kişilerde Delta’ya kıyasla daha hafif seyrettiğini, buna rağmen “hafif” olarak sınıflandırılmayacağını dile getiren Ghebreyesus, “Tıpkı önceki varyantlarda olduğu gibi Omicron insanları hastanelik ediyor ve öldürüyor. Omicron tsunami etkisi oluşturuyor, çok hızlı yayılıyor ve dünyadaki sağlık sistemleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Omicron yüzünden hastanelerin aşırı kalabalık olduğuna değinen Ghebreyesus, personel yetersizliği ve yoğunluktan dolayı diğer hastalık ve yaralanmalarda “önlenebilir” ölümler gerçekleştiğine işaret etti.

Ghebreyesus, aşıların dağıtımında ve aşılara erişimde küresel eşitlik çağrısını yinelerken, 109 ülkenin DSÖ’nün dünya nüfusunun yüzde 70’inin 2022 yarısına kadar tam olarak aşılama hedefini kaçıracağını kaydetti.

DSÖ’nün Covid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove de Omicron’a ilişkin sorular üzerine, mevcut tüm aşıların bu varyanta karşı etkili olduğunun altını çizdi.

Kerkhove, genel olarak aşılar sayesinde Omicron varyantının daha şiddetli geçmediğine vurgu yaptı, bir kez daha herkesi aşılarını yaptırmaya davet etti.

Omicron’un Covid-19’un son varyantı olmayacağı uyarısı yapan Kerkhove, “Maalesef Omicron son varyant olmayacak, virüs ‘evrim’ geçirmeyi sürdürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ sons yayınladığı raporunda, son bir hafta içinde dünya genelinde 9,5 milyon yeni vaka tespit edildiğini ve bunun bir önceki haftaya oranla yüzde 71 artışa denk geldiği uyarısında bulunmuştu.

Son bir hafta içinde yaklaşık 41 bin kişi hayatını kaybederken, bu rakam bir önceki haftaya oranla yüzde 10 düşüşe denk geliyor.

Salgiın başladığından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının ise 5,4 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak : Euronews