fbpx

Şili’de seçimleri 35 yaşındaki sol aday kazandı: Gabriel Boric

Paylaş

Göçmenlere ve LGBTIQ+ bireylere daha fazla haklar sunmak ve sağlıkta sosyal değişiklikler yapmak gibi seçim vaatleri olan eski gençlik önderi Gabriel Boric Şili’de seçimleri kazandı.

„Apruebo Dignidad“ listesinden aday olan Boric dün yapılan ikinci tur seçimlerde oyların yüzde 55,87’sini alarak ülkenin yeni devlet başkanı oldu. Gabriel Boric, siyasi kesimlere birlik çağrısında bulundu, tüm Şili halkı için çalışma sözü verdi. Cumhuriyetçi Partinin sağ görüşlü adayı Jose Antonio Kast ise yüzde 44,13 oy aldı.

Seçim zaferinin ardından başkent Santiago’da toplanan Boric destekçileri kutlama yaptı.

Boric, Santiago’da hazırlanan sahnede binlerce destekçisine yaptığı zafer konuşmasında, tüm Şili halkı için çalışacağını söyleyerek halka ve adaylara seçime katıldıkları için teşekkür etti.

Devlet başkanlığı görevini herkes için devralacağını vurgulayan Boric, “Sadece dört duvar arasından yönetmeyeceğim, bizi veya diğer alternatifleri seçen tüm Şilililer için Devlet Başkanı olacağım” dedi.

Zor zamanların geleceğini belirten Boric, “Ülkemizin son yüz yılda yaşadığı en kötü salgının sosyal, ekonomik ve sağlık alanındaki sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağız. Zor olacak, buna şüphe yok ancak tarihimizden ders alarak kısa ama sağlam adımlarla ilerleyeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Birgün, Welt