fbpx

Sırbistan’ın AB üyeliği sürecinde önemli dönüm noktası

Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Sırbistan ile katılım müzakereleri kapsamında 4 yeni faslın açıldığını duyurdu.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, AB ve Sırbistan arasında düzenlenen 13’üncü Katılım Konferansı’nda Belgrad’a bir de uyarı geldi. Brüksel AB’ye katılımın mümkün olabilmesi için Balkan ülkesinin eski bölgesi Kosova ile ilişkileri normalleştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konferansın ardından AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, AB’nin Sırbistan ile “Yeşil Gündem ve Sürdürülebilir Bağlantılılık” (Green Agenda and Sustainable Connectivity) fasıl kümesini açtığı bildirildi.

“Önemli bir dönüm noktası”

Söz konusu küme, 14’üncü (Ulaştırma Politikası), 15’inci (Enerji), 21’inci (Trans-Avrupa Ağları) ve 27’nci (Çevre ve İklim Değişikliği) fasıllarını kapsıyor.

1 Mart 2012’de adaylık statüsünü alan ülke böylece toplam 35 fasıldan 22’sini açmış oldu. Bu fasıllardan ikisi geçici olarak kapatılmıştı.

AB Konseyi, mayıs ayında aday ülkelerin hazırlıklarını hızlandırmalarına yardımcı olmak için müzakere fasıllarının altı kümede gruplandırılmasına karar vermişti.

İlk defa dört faslın birden açıldığı ülkede Başbakan Ana Brnabic bu adımın , “Avrupa ile entegrasyon sürecinde çok önemli bir dönüm noktası” olduğunu söyledi.

Kosova uyarısı

Sırbistan’ın AB’ye katılımı yolunda çok önemli bir adım daha attığını ifade eden AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhelyi, bununla birlikte Belgrad’ın hukukun üstünlüğü alanında atması gereken adımlar bulunduğunun da altını çizdi.

“Kosova ile ilişkilerin normalleşmesi, katılım müzakerelerinin genel hızı için gerekli olmaya devam ediyor” diyen AB komiseri, “Sırbistan’ın sahada sonuç almaya devam etmesinin çok önemli” olduğunu vurguladı.

2008’de bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı Rusya ve Çin’in desteğini alan Sırbistan tanımıyor. İspanya, Kıbrıs, Yunanistan, Romanya ve Slovakya da Kosova’yı tanımayan diğer AB ülkeleri.

Bununla birlikte birçok AB üyesinin yanı sıra Türkiye ve ABD de Kosova’nın bağımsızlığını onaylayan ülkeler tarafında bulunuyor.

Kaynak: Euronews Türkçe