fbpx

Aşı karşıtı İtalyan lider koronavirüse yakalanınca fikir değiştirdi

Paylaş

İtalya’da aşı karşıtı hareketlerin liderlerinden biri olan Lorenzo Damiano, koronavirüs nedeniyle ağır şekilde hastalanarak hastaneye kaldırılmasının ardından fikir değiştirdiğini açıkladı ve takipçilerine aşı olmaları çağrısı yaptı.

“2. Nürnberg” isimli aşı karşıtı bir hareketin önde gelen isimlerinden olan Damiano, geçen Ekim ayında bu hareketin temsilcisi olarak kuzeydeki Conegliano kasabasında belediye başkanlığına aday olmuştu. İsmini, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Nazi liderlerinin yargılandığı Nürnberg duruşmalarından alan “2. Nürnberg” hareketi, pandemi tedbirlerini “sağlık diktatörlüğü” ve “devlet suçu” olarak tanımlıyordu. Hareket, aşı üreticileri, bilim insanları ve ana akım medya temsilcileri de dahil bir grubun Nürnberg benzeri duruşmalarda yargılanması gerektiğini savunuyordu.

Geçmişte neo-faşist Forza Nuova partisiyle de bağlantılı olan Damiano, geçen Ekim ayında yapılan yerel seçimler öncesi kampanya sürecinde aşı ve Covid sertifikası karşıtı etkinlikler düzenlemişti. Damiano, sosyal medyadan da aşı karşıtı mesajlar veriyordu.

Damiano, Kasım başında koyu Katoliklerin hac ziyareti için gittiği Medjugorje’den dönüşünde koronavirüse yakalandı. Bir hafta kadar hastanede kalan ve ağır semptomlar geliştirdiği için oksijen desteğine ihtiyaç duyan Damiano, bu tecrübe sonrası bilim ve aşı konusunda fikir değiştirdiğini açıkladı.

56 yaşındaki eski aşı karşıtı lider, hastane tecrübesi sonrası ilk fırsatta Covid aşısı yaptıracağını söyledi.

Lorenzo Damiano medyaya yaptığı açıklamalarda hastane personeline teşekkür ederek “Dünya görüşüm değişti. Tüm dünyaya, bilimi takip etmenin ne kadar önemli olduğunu, bizi bunun kurtaracağını duyurmak için çalışacağım. Bazen olayları olduğu gibi görebilmek için dar bir kapıdan geçmek gerekir. Yaşamam gerekenleri yaşadım, şimdi aşı yaptıracağım. Herkes aşı yaptırsın” dedi.

İtalyan basını bu haberi, “En radikal aşı karşıtı liderlerden birinin fikrini değiştirmesi için hastanede bir hafta alt-yoğun bakım tedavisi yetti”, “Aşı karşıtı lider pişman oldu” gibi ifadelerle duyurdu.

Ancak bu sözleri üzerine sosyal medyadaki takipçilerinin bazılarından Damiano’ya “hain” ve “sahte peygamber” gibi ithamlar geldi.

Kaynek: BBC Türkçe