fbpx

Almanya’da aşı olmayanlara yeni kısıtlamalar geldi

Paylaş

Almanya, koronavirüs pandemisinin dördüncü dalgasıyla mücadele kapsamında kısıtlamaları artıracağını duyurdu. Ülkede, aşı zorunluluğunun gelecek yıl şubat ayında yasalaşması bekleniyor.

Başbakan Angela Merkel, aşı olmayanların zorunlu alış veriş dışında mağazalara, restoranlara, kültür ve eğlence mekanlarına erişemeyeceklerini söyledi.

Merkel, halefi Olaf Scholz ve ülkenin 16 bölgesinin liderleri arasında yapılan görüşmede atılan adımları açıkladı. Yeni politikayı “milli dayanışma eylemi” olarak nitelendiren Merkel, Berlin’de gazetecilere verdiği demeçte, “Ülkemizde durum çok ciddi”dedi.

Aşı zorunluluğu yasalaşıyor
Merkel, Scholz’un desteklediği zorunlu aşılamayla ilgili yasa taslağının Federal Meclis’te tartışıldıktan sonra Şubat 2022’den itibaren yürürlüğe girebileceğini duyurdu.

Yeni kararlara göre, okullarda maske zorunluluğu olacak, özel toplantılara yeni sınırlamalar getirilecek, eşik vaka sayısını geçen disko ve kulüpler kapatılacak.

Almanya’daki nüfusun yaklaşık yüzde 68,7’si tamamen aşılandı. Ancak bu rakam hükümetin hedeflediği minimum yüzde 75’in altında bulunuyor.

Önümüzdeki hafta merkez sol koalisyon tarafından başbakan seçilmesi beklenen Olaf Scholz salı günü yaptığı açıklamada, aşı zorunluluğunu desteklediğini söylemişti.

Son birkaç hafta içinde Covid-19 vakalarındaki artması ve yeni omicron varyantı sonrası, önlemler alınmadığı taktirde sağlık kurumlarının zor duruma düşebileceği uyarısı yapılıyor.

Ülkenin güney ve doğusundaki bazı hastaneler, yoğun bakım yatağı sıkıntısı nedeniyle hastaları Almanya’nın diğer bölgelerine sevk etti.

Kaynak: Euronews Türkçe