fbpx

Amazon Amerika işçileri kara cuma grevine hazırlanıyor

Paylaş

Amazon Amerika işçileri, yılın en yoğun alışveriş günlerinden biri olan ve bu yıl 26 Kasım’a denk gelen “Kara Cuma/Black Friday” günü grev yapmayı planlıyor.

USA Today’in haberine göre, işçi ve aktivistlerden oluşan bir koalisyon olan “Make Amazon Pay/Amazon Ödesin” inisiyatifi, perakende tekelinin ücretleri yükseltmesini, daha fazla vergi ödemesini ve karbon ayak izini azaltmasını talep etmek için Kara Cuma protestoları düzenleyecek.

Grevler, Minnesota, Kaliforniya, Boston ve New York’taki tesisler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki fabrikalarda, depolarda, veri merkezlerinde, şirket ofislerinde ve petrol rafinerilerinde gerçekleşecek.

Amazon Ödesin’in web sitesinde, ücretlerin artırılması ve ücretli hastalık izninin uzatılması, sendikaların Amazon işyerlerine erişiminin sağlanması, 2030 yılına kadar sıfır emisyon taahhüdü ve “kâr kaydırma, yasal boşluklar yoluyla vergi suistimaline son verilmesi” ve vergilerin tamamının ödenmesini içeren 25 talepten oluşan bir liste yayınladı.

Açıklamada, “Pandemi Amazon’un kârları nasıl işçilerin, toplumun ve gezegenimizin önüne koyduğunu ortaya çıkardı. Amazon çok fazla alıyor ve çok az geri veriyor” denildi.

Amazon’un 20 ülkede yaklaşık 1,3 milyon işçisi bulunuyor.

Kaynak: etha