fbpx

Covid: İsviçre daha katı önlemleri tartışıyor

Paylaş

Artan Korona vaka sayısıyla birlikte, okullarda koruyucu önlemler yeniden gündeme geliyor. Bazı kantonlar önlemler konusunda karar verirlerken, diğerleri hala konuyu tartışıyor.

10 ila 19 yaş arası, Kasım ayında Korona ile en sık enfekte olan yaş grubu olarak kayıtlara geçti. Hemen ardından da, en genç grup olan 0-9 yaş arasındakiler geliyor. Bu yaş gruplarında artan vaka sayıları göz önünde bulundurulduğunda, kantonların okullarda enfeksiyon sürecine müdahale etmesi yönünde  talepler gündeme geliyor.

Zürich Öğretmenler Derneği Başkanı Christian Hugi, “Kantonlar defalarca talep ettikleri sorumluluğu üstlenmeli” diyor ve kantonların artan vakalar karşısında zamanında tepki vermeleri gerektiğini belirtiyor.

Hangi koruyucu önlemlerin alınması gerektiğine dair kararların sağlık uzmanları tarafından alınması gerektiğini ifade eden Hugi, “Pedagojik açıdan maskelerden kaçınmak en iyisi. Maskeler sözlü olmayan iletişimi engelliyor. Ancak Maske önlemi yine de okulları kapatıp uzaktan eğitime geçmekten daha iyidir.” diyor.

Sağlık Direktörleri Başkanı Lukas Engelberger de kantonların yeni önlemlerle ilgili adımlar atması gerektiğini düşünüyor ve okullara maske kullanımının yeniden getirilmesinin hızlı bir şekilde mümkün olduğunu belirtiyor.

3 kantonda maske zorunluluğu mevcut

Bazı kantonlar okullarda maske takmayı zorunlu hale getirirken, şu anda 3 kantonda maske zorunluluğu mevcut;

Pazartesi gününden bu yana Nidwalden Kantonu‘nda, ortaokul 1 seviyeden itibaren tüm öğrenciler ve öğretmenler için maske zorunlu hale geldi.

Graubünden ve Basel-Stadt da okullarda benzer adımlar atan kantonlardan. Graubünden Kantonu‘nda maske zorunluluğu Salı gününden bu yana 3. sınıftan, Basel’de ise Çarşamba gününden bu yana 5. sınıftan itibaren yürürlükte.

Basel-Stadt’ta buna ek olarak 2G kuralı da gündeme geldi. Buna göre aşılı ve nekahat dönemindeki kişilerin maske takmaları gerekmiyor.

Diğer kantonlarda durum

Zürich Kanton Eğitim Müdürlüğü, talep üzerine Zürich Kantonu‘ndaki okullarda sıkılaştırmanın şu anda tartışıldığını duyurdu. Kararın bu hafta verilmesi bekleniyor.

Zug ve St.Gallen kantonları ise, enfeksiyon durumuna göre önlem almak istiyorlar.

Luzern Kantonu henüz herhangi bir sıkılaştırma kararı almış değil.  Kantonun bu yönlü bir niyeti de yok denebilir. Luzern Eğitim ve Kültür Müdürü Marcel Scherzemann konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda daha fazla sıkılaştırma için bir neden görmüyoruz” dedi.

Schaffhausen Kantonu da Luzern gibi, ek olarak okullar için şimdilik başka önlemler almak istemiyor. Sağlık Direktörü Walter Vogelsanger, İsviçre çapında koordineli bir yaklaşım istiyor.

Kaynak : HaberPodium