fbpx

Türkiye’nin Irak Kürdistanı’ndaki iddia edilen kimyasal saldırılarına karşı küresel eylemler

Paylaş

Türkiye’nin Irak Kürdistanı’nda kimyasal silah kullandığı iddiasıyla ilgili sessizliği kırmak için bu hafta sonu küresel protestolar düzenlendi.

Avrupa Kürdistan Demokratik Toplumlar Kongresi, “Türk rejiminin gerçekleştirdiği insanlık dışı eylemlere” ve Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) de dahil olmak üzere küresel kuruluşların harekete geçmemesine karşı harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika, Kıbrıs, Avusturya, İsveç, Norveç, Finlandiya, Kanada, Danimarka ve Avustralya’da mitingler düzenleniyor ve Kürt grup vicdan sahibi herkesi seslerini duyurmaya çağırıyor.

Uluslararası toplumdan ve küresel medya kuruluşlarından gelen sessizliğin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Kürtlere yönelik soykırım saldırılarını sürdürme konusunda cesaretlendirdiğini söyledi.

Açıklamada, “Bugün susmak ve seyretmek, bu insanlık suçlarını tasvip etmek, bu suçlara ortak olmaktır” denildi.

Türkiye altı aydır yasadışı bir bombalama kampanyası yürütüyor ve Irak Kürdistanı’nı karadan işgal ediyor.

Ordu güçleri, dört sağlık çalışanının öldürüldüğü bir hastaneye füze saldırıları ve BM yönetimindeki Mahmur mülteci kampını bombalamak da dahil olmak üzere bir dizi savaş suçuyla suçlanıyor.

Ancak Kürt yetkililer, şimdiye kadar görmezden gelinmiş olsalar da, dünya kurumlarının acil eylem çağrılarına yol açanın Ankara’nın kimyasal silah kullandığı iddiası olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: Morning Star

Çeviri: Gaste Avrupa Çeviri Ofisi