fbpx

İsviçre yabancı öğrencilere çalışma izni vermeye hazırlanıyor

Paylaş

Avrupa’da bir çok şirket son yıllarda özellikle dijitalleşmenin hızlanmasıyla birlikte yaşadığı çalışan sıkıntısı üzerinden devletlere baskı yapıyor.

Almanya bu konu ile ilgili 2020 Şubat ayında yürürlüğe soktuğu yasayla üniversite mezunlarının Almanya’ya gelmelerinin önündeki bürokratik engelleri azaltmaya başlamıştı.

Aynı sorunu yaşayan İsviçre de konu hakkında bir düzenleme yapacağını duyurdu. İsviçreye gelip master ve doktorasını yapanların İsviçre’de kalmasını cazip hale getirmek için artık çalışma izni vereceğini duyurdu. Almanya bu konuda daha önce düzenleme yaparak ülkesinde master ya da doktora yapanlara 18 ay İş Arama Vizesi adında bir oturum sağlayarak, yabancıları ülkesinde tutmaya çalışıyor.

İsviçre’de yabancı öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği çok sayıda üniversite bulunuyor. Fakat Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen öğrencileirn mezuniyet sonrası ülkeyi terk etmesi gerekiyor. Sadece katı kotaların uygulandığı ülkede mezun olmadan iş bulanlar kalabiliyor.

Uzun süredir ülkede eğitim alan bu kalifiye iş gücünü ülkeyi terk etmeye zorlamanın kayıp olduğu tartışılıyordu. Son yıllarda özellikle yazılım, teknoloji ve doğa bilimleri alanında yaşanan kalifiye eleman sıkıntısı da bu tartışmaları alevlendirdi.

Bu trendi değiştrmek için Federal Konsey belli alanlarda master diploması alan ya da doktora eğitimine devam eden öğrenciler için AB dışındaki ülkelere uygulanan kotayı kaldırmak istiyor.

Bu öğrencileirn yüksek bilimsel ya da ekonomik getirisi olan alanlarda eğitim görmesi ya da kalifiye eleman sıkıntısı yaşanan sektörlerde çalışmaları halinde mezuniyet sonrası ülkede kalmalarına izin verilecek.

Federal Konsey teklifle ilgili değerlendirmeleri almak için öneriyi kanton yönetimlerine gönderi. Yeni uygulamanın ne zaman hayata geçirileceği ile ilgili bir takvim henüz belirlenmedi.

Kaynak: Euronews Türkçe