fbpx

Sudan’da ordu yönetime el koydu, Başbakan tutuklandı

Paylaş

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ordunun yönetime el koyduğunu ve geçici hükümet ile konseyin feshedildiğini açıkladı. Televizyondan halka seslenen el-Burhan, ülkede sıkıyönetim ilan edildiğini duyurdu.

Darbeyi savunan Orgeneral el-Buhran, ülkeye “kaos ve şiddetin” hakim olmasının bu adımı gerekli kıldığını ileri sürdü. Orgeneral, ülkede yönetimin 2023 yılında yapılacak seçimlerin ardından sivil bir hükümete bırakılmasının amaçlandığını da sözlerine ekledi.

Sudan’da darbe bu sabah saatlerinde başlamış, ülkenin yönetimindeki koalisyon hükümetinin liderleri ile kabine üyesi çok sayıda bakan tutuklanmıştı. Sudan Enformasyon Bakanlığı’ndan yapılan ilk açıklamada, Sudan’da yönetimin sivil üyeleri ile çok sayıda bakanın tutuklanmasının arkasında “ortak askeri güçler” olduğu belirtilmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, geçici hükümetin başbakanı Abdullah Hamduk’un darbeyi reddettiği için tutuklanarak bilinmeyen bir yere nakledildiği bildirilmişti.

Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok

Darbe girişimi sonrası sokaklarda protestoların başlaması üzerine ülkede internetin kesildiği haber verildi. Darbe girişiminin ardından çok sayıda protestocunun sokağa çıktığı bildirildi. Sudanlı Doktorlar Merkez Komitesi’nden yapılan açıklamada, güvenlik güçleri ile protestocular arasındaki çatışmalarda onlarca kişinin yaralandığı açıklandı.