fbpx

Türkiye’nin kimyasal silah kullanımı Almanya Meclisi’ne taşındı

Paylaş

Sol Parti, Türkiye’nin Federe Kürdistan’a yönelik operasyonda kimyasal silah kullandığına dair bilgileri Alman Federal Meclisi’nin gündemine taşıdı.

Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonda “kimyasal silah kullandığına” dair bilgiler Alman Federal Meclisi’ne taşındı. Sol Parti Parlamenteri Gökay Akbulut’un öncülüğünde hazırlanan soru önergesinde, “Alman Federal Hükümeti, Türk ordusunun ‘Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu’ adıyla yürüttüğü harekatta PKK güçlerine yönelik kimyasal silah kullanıldığına dair bilgi sahibi midir” sorusu yöneltildi.

Basında yer alan ayrıntılı bilgi ve verilerin bulunduğu soru önergesine, Federal Hükümet’in önümüzdeki hafta cevap vermesi bekleniyor.

Soru önergesiyle ilgili Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşan Sol Partili Akbulut, kimyasal kullanımına dair bilgi ve görüntülere ilişkin uzmanların inceleme yapması gerektiğinin altını çizdi. Almanya’nın tavrına dikkat çeken Akbulut, şunları söyledi: “Almanya’nın bu konudaki sessizliğini bozarak artık harekete geçmesi gerekiyor. Çünkü bu konudaki sorumluluk Türkiye ile güçlü siyasi, askeri ve diplomatik ilişkileri olan ülkelerin başında gelen Almanya’ya da düşüyor. Örneğin Almanya, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü (OPCW) harekete geçirebilir.”

Kaynak : MA