fbpx

Hatimoğulları: Silahlı 2 sivil ‘polisiz’ diyerek kapıma dayandı

Paylaş

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, geçtiğimiz Cuma günü kendilerini polis olarak tanıtan silahlı iki sivilin evinin kapısını zorladığını anlattı. Savcılığın olaya dair şikayet başvurusunu almak istemediğini paylaşan Hatimoğulları, Emniyet’ten ise 5 gündür resmi bir açıklama yapılmadığını ifade etti.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, maruz kaldığı saldırı girişimine ilişkin Genel Merkez’inde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, partinin diğer eş genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu ve HDP Kadın Meclisi üyeleri de katıldı.

Hatimoğulları, düzenlenen toplantıda sözlerine Türkiye’nin dört bir yanında son zamanlarda artan insan hakları ihlalleri ve insan yaşamına kast edilen davranışlar, polis kimliği gösterilerek gençlerin kaçırılması, işkence yapılması ve ajanlaştırma faaliyetlerinin arttığını söyleyerek başladı. 

Hatimoğulları, maruz kaldığı saldırı girişimini ise şöyle dile getirdi: “Geçtiğimiz Cuma günü ‘sivil polisiz’ diye kendilerini tanıtan iki kişi kapımın zilini zorlayarak ısrarla içeriye girmeye çalıştı. Zilin çalmasıyla birlikte mercekten baktım. Kapıyı açmadım. Onlar bizim içeride olduğumuzu biliyorlardı. Israrla ‘biz sivil polisiz’ diyerek, kapıyı zorlayarak zile basmaya devam ettiler. Ben de ‘milletvekiliyim, bir polis ya da başkasının evime bu şekilde giremeyeceğini, kapıyı açmayacağımı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne haber vereceğimi’ söyledim. Onlar da ısrarla ‘kapıyı açmamı’ söyledi. Israrla ‘biz sivil polisiz’ demeye devam ettiler. Bu birkaç dakika devam etti. Bu sırada ben partili arkadaşlarıma ulaştım. Emniyete haber verdik. O sırada onlar da merdivenden inip binadan ayrıldı ve Esat Dörtyol’a doğru yürüyerek uzaklaştılar.” 

Konuyla ilgili emniyete, savcılığa ve TBMM Başkanlığına başvuruda bulunduklarını dile getiren Hatimoğulları, fakat şikayet dilekçesinin savcılık tarafından alınmadığını paylaştı. 

Savcılar dilekçeyi almak istemediler

Hatimoğulları, “Avukatım savcılığa gidiyor, yaklaşık 7-8 savcı dolaşılıyor. Savcılar dilekçeyi almıyor. Nöbetçi savcı da ‘ben nöbetçi savcı değilim’ diyerek, dilekçeyi almamaya çalışıyor. Avukatım savcılık çizelgesini getirip önüne koyduktan sonra dilekçeyi almak zorunda kalıyor. Emniyet ile yapılan görüşmelerde eğer resmi bir gelişme olursa bildirin dedik. Bir milletvekilinin evinin silahlı iki kişi tarafından zorlanmasına, olayın üzerinden 5 gün geçmesine ve şikayetlerimizi hemen yapmamıza rağmen henüz tatmin edici bir açıklama yapılmamış olması şüphelerimizi artıyor” diye konuştu.   

Olay açığa çıkarılmıyorsa… 

Yaşadığı bu olayın “münferit” olmadığını söyleyen Hatimoğulları, “Bu kurguda eğer HDP ve HDP’lilere yönelik bir baskı kurmayı amaçlıyorlarsa yanılıyorlar. Vekil olarak dokunulmazlığımız var ama bu ülkenin milletvekilinin evine böyle hoyratça giriliyorsa Ankara’nın en işlek caddesinde bu olay açığa çıkarılamıyorsa bu şaibeleri artırıyor. Bu baskılar bize geri attırmayacak bu gözdağı veremeyecekler” dedi.

Kaynak: MA