fbpx

Yunanistan’da cezaevini andıran mülteci kampı kuruldu

Paylaş

Yunanistan’da, insan hakları örgütlerinin ‘cezalandırma politikası’ olarak görüp tepki gösterdiği kapalı mülteci kamplarının ilki açıldı.

Yunanistan, cezaevine benzetilen yeni mülteci kampları kuruyor.

Bugün açılışı yapılan Sisam adasına inşa edilen ve bir cezaevi kadar gözlem altında tutulan kampa X-ray tarama cihazları, güvenlik kameraları ve manyetik kapılar yerleştirildi.

Gece boyunca kapıların kilitli kalacağı kampa giriş-çıkışlar için de elektronik çipler kullanılacak.

Adanın merkezinde kalan 600 kadar göçmen, hafta başından itibaren 5 kilometre uzaklıktaki yeni merkeze tahliye edilecek.

Benzer kamplardan İleryoz, Midilli, İstanköy ve Sakız adalarına olmak üzere 4 tane daha inşa edilecek.

İnsan hakları örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının tepkiyle karşıladığı sığınmacı kampının açılış törenine katılan Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, 3 bin kişi kapasiteli kampın göçmen kaçakçıları için de caydırıcı olacağını ileri sürdü.

Euronews’in haberine göre, Avrupa Birliği, sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı bu 5 mülteci kampının kurulması için Atina’ya 276 milyon euro destek sözü verdi.

Yunanistan’da kapasitesinin çok üzerinde göçmenin kaldığı çadır kamplardaki sağlıksız yaşam koşulları sıkça tartışılan bir konu.

‘Cezalandırma politikası’

Yunanistan’da, insan hakları örgütlerinin ‘cezalandırma politikası’ olarak görüp tepki gösterdiği kapalı mülteci kamplarının ilki bugün açıldı.

Midilli Adası’nda kurulacak yeni göçmen kampı karşıtı protestolar devam ediyor

“Onlar suçlu değil, yardıma muhtaç”

Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de olduğu çok sayıda dernek ise aynı fikirde değil. Kamp sakinlerinin kapalı bir mekanda tutulup hareketlerinin kısıtlanması, cezaevi uygulamalarına benzetiliyor.

“Mültecileri caydırmaya ve kısıtlamaya odaklı” politikaların ruhsal sağlığı olumsuz etkilediğini vurgulayan 45 kurum ve dernek, geçen hafta AB ve Yunan hükümetini ‘kapalı kamp’ planlarından vazgeçmeye çağırdı.

Benzer bir endişe Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) yetkililerinden de geldi.

UNHCR temsilcisi Mireille Girard, “Sığınma başvurusu yapanlar korumaya muhtaç. Onlar suçlu ya da topluma risk teşkil eden değil yardıma muhtaç insanlar” uyarısında bulunmuştu.