fbpx

İsviçre’nin Türkiye ile yaptığı yeni anlaşma 1 Ekim‘de yürürlüğe giriyor

Paylaş

İsviçre, Türkiye ve EFTA ülkeleri (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç) ile imzalanan modernize edilmiş Serbest Ticaret Anlaşması‘nı 1 Ekim 2021’de yürürlüğe koyuyor.

Federal Hükümet 25 Ağustos’ta yaptığı bir toplantı sonucunda, Serbest Ticaret Anlaşması’nda öngörülen gümrük imtiyazlarını uygulamak için gerekli değişikliklerin yürürlüğe girmesini onayladı.

Modernize edilen yeni Serbest Ticaret Anlaşması 25 Haziran 2018’de imzalanmış ve Haziran 2019’da Federal Hükümet tarafından onaylanmıştı.

Modernize edilen anlaşma, 1992’den bu yana yürürlükte olan mevcut anlaşmanın yerini alırken, bu anlaşma ile, EFTA ülkeleri ile Türkiye arasındaki ticaretin daha da genişletilmesi hedefleniyor. İsviçre‘nin ekonomik ve ticari ilişkilerini daha da derinleştirmesi öngörülen bu anlaşma ile, İsviçreli ihracat şirketleri için pazara erişim ve yasal güvenlik önemli ölçüde iyileştirilecek.

Yeni anlaşma, EFTA ülkeleri ve üçüncü ülkeler arasında yakın zamanda imzalanan diğer ticari anlaşmalara karşılık gelirken, özellikle de Avrupa Birliği (AB)‘nin gümrük birliği nedeniyle Türkiye pazarında İsviçreli ekonomik aktörlere karşı ayrımcılıktan kaçınmayı mümkün kılıyor.

EFTA ülkeleri ile Türkiye arasında modernize edilen ticari anlaşma; sanayi ürünleri, işlenmiş tarım ürünleri ticareti, menşe kuralları, ticaretin kolaylaştırılması ve ticaretin önündeki teknik engeller, sağlık ve bitki sağlığı önlemleri, fikri mülkiyetin korunması, hizmet ticareti gibi konularda hükümler içeriyor.

Mevcut anlaşma kapsamında, endüstriyel ürünler gümrüksüz olarak alınıp satılabiliyor. Modernize edilen anlaşma bu durumu değiştirmeyecek.

Anlaşma ile Türkiye, tarım ürünleri için ilk kez tarife imtiyazları sunuyor

Türkiye, anlaşmanın modernizasyonu ile işlenmiş tarım ürünlerine yönelik tarife tavizlerini güncellerken, işlenmemiş tarım ürünleri için İsviçre’ye ilk kez tavizler verecek.

İmzalanan yeni anlaşma dahilinde verilen tavizler; peynir, et, meyve suları, kahve, tütün, çikolata, bisküvi, müsli, bazı bebek mamaları gibi ürünleri kapsıyor. İsviçre buna karşılık, salatalık, kornişon, zeytinyağı, buğday bulguru, fındık, konserve ürünleri ve enginar gibi bazı Türk tarım ürünlerine ve meyve sularına tercihli erişim sağlayabilecek.

Türkiye, 2020 yılında yaklaşık 3,1 milyar franklık bir ticaret hacmi ile İsviçre‘nin ticari ortakları arasında 22‘nci sırada yer almıştı.

Kaynak: Haber Podium