fbpx

Berlin’de HDP’yi sahiplenme yürüyüşü yapılacak

Paylaş

Berlin Demokratik Güç Birliği yaptığı bir açıklamayla Berlin‘de yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenler başta olmak üzere, demokrasiden ve insanlıkdan yana tüm yerli ilerici ve antifaşist, enternasyonalist güçleri Saray faşizminin kapatma saldırısı karşısında HDP’yi sahiplenmeye çağırdı.

Berlin’deki yürüyüşün “HDP’yi kapattırmayacağız! Faşizmi birlikte yeneceğiz!” başlığıyla, 18 Eylül Cumartesi günü saat 17:00‘da Hermannplatz’dan Kottbuser Tor’a gerçekleştirilecek kitlesel bir eylem olması bekleniyor.

Berlin Demokratik Güç Birliğinin açıklaması şu şekilde:

“HDP’yi Kapattırmayacağız, Faşizmi Birlikte Yeneceğiz! Yürüyüşünde Buluşalım!

AKP-MHP faşist ittifakı işçi ve emekçilere, başta Kürt halkı olmak üzere tüm ezilenlere dönük tasfiyeci siyasi soykırım saldırılarına son hız devam ediyor. İçine düştükleri ve her geçen gün derinleşen yönetememe krizini aşamayan faşizm, çareyi devlet terörünü tırmandırmakta arıyor. Ortaya koyduğu devrimci-demokratik siyasetle faşizmin her türlü saldırı planını boşa çıkaran Halkların Demokratik Partisi (HDP), faşist şef Erdoğan ve ortağı Bahçeli’nin istemi doğrultusunda faşizmin hukuksal aparatları eliyle kapatılmak isteniyor.

Faşizmin devrimci demokratik siyaset yapan güçlere karşı saldırıları yeni değil. HDP öncesi de demokratik siyaset yapan; Türkiye ve Kürdistan’da tüm uluslar ve inançlar, işçi ve emekçiler, kadın ve gençler için daha özgür ve demokratik yaşam mücadelesi yürüten partiler sayısız kez kapatıldı. Bu parti kapatmalar faşizmin krizini bitirmediği gibi, halklarımızın mücadelesini de bir milim geriletmedi. Aksine Türkiye ve Kürdistan’ın tüm renkleri HDP gibi bir partiyi var ederek, faşizmin kalelerini daha güçlü dövmeye başladı.

Faşizmin yeni dönem politikası olarak inşa etmek istediği “tek adam rejimine” karşı en güçlü direnişi ortaya koyan ve milyonları etrafında toplayan HDP, yeni saldırıların hedefi olmaya devam etti. Başta HDP’nin eski eş-başkanları Selahaddin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere, onlarca milletvekili tutuklanarak faşizmin zindanlarına atıldı. Yüzlerce seçilmiş belediye eş-başkanları tutuklandı, onlarca belediyeye kayyum attandı. Bugün zindanlarda tutulan HDP üye ve aktivisti on binin üzerindedir.

AKP-MHP faşist iktidarı HDP üzerinde geliştirdiği siyasi soykırım saldırılarını aynı zamanda tüm toplumsal kesimleri de içine alacak şekilde genişletiyor. Saray rejimine karşı gelen burjuva muhalefet bile bu saldırılardan nasibini alıyor. Halkın örgütlenme ve mücadele mevzileri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Demokratik kitle örgütleri, basın yayın kuruluşları, üniversite kulüpleri kapatılırken, sokak tamamen ezilenlere yasaklanmaya çalışılıyor.

Bizler Berlin Demokratik Güç Birliği olarak, Berlin‘de yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenler başta olmak üzere, demokrasiden ve insanlıkdan yana tüm yerli ilerici ve antifaşist, enternasyonalist güçleri Saray faşizminin kapatma saldırısı karşısında HDP’yi sahiplenmeye, 18 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek “HDP’yi kapattırmayacağız! Faşizmi birlikte yeneceğiz!” eyleminde saat 17:00‘da Hermannplatz’da buluşarak Kottbuser Tor’a kitlesel bir şekilde yürümeye çağırıyoruz.

Yaşasın Halkların Kardeşliği!
Kahrolsun Faşizm!
HDP Umuttur, Umut Dimdik Ayakta!”