fbpx

İngiltere’de muhafazakar partili Başbakan Rishi Sunak, genel seçimleri kazanmaları durumunda zorunlu askerlik uygulamasını geri getireceklerini duyurdu.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Partili Başbakan Rishi Sunak, 4 Temmuz’da yapılacak genel seçimleri kazanmaları halinde zorunlu askerlik uygulamasını geri getireceklerini bildirdi.

Birleşik Krallık, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1947 yılında dönemin İşçi Partili iktidarı tarafından başlatılan zorunlu askerlik uygulamasını 1960 yılında kaldırmıştı.

Euronews’un haberine göre, gençlere iki seçenek sunulacak. Buna göre 18 yaşındaki gençler ya 12 ay boyunca tam zamanlı olarak orduya katılacak ya da yılda 25 gün olacak şekilde her ay bir hafta sonu gönüllü olarak bir toplum hizmetinde çalışacak. Parti, planın ayrıntılarını değerlendirmek üzere bir kraliyet komisyonu kurulmasını öneriyor.

Erken genel seçimleri kazanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılan muhalefetteki İşçi Partisi ise Muhafazakarların bu planını eleştirdi. İşçi Partili bir sözcü, Başbakan Sunak’ın açıklamasını, “Ekonomiyi çökerten, ipotekli konut kredilerini tavan yaptıran Muhafazakar Partinin yıllık 2.5 milyar sterlinlik bir başka çaresiz taahhüdü” olarak nitelendirdi.

İngiltere’de 2010 yılında 100 bin olan silahlı kuvvetler personel sayısı ocak 2024 itibarıyla 73 bine düşmüştü.

Kaynak: Euronews