fbpx

SYKP Eş Genel Başkanı Titiz: Soma’da katledenler değil, hakkını arayanlar yargılandı

Paylaş

SYKP Eş Genel Başkanı Mertcan Titiz, 10 sene önce yaşanan ve Soma’da 301 madencinin öldüğü katliama ilişkin “Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden 301 işçiyi anıyoruz ve katliamın gerçek sorumluları yargılanana dek Soma Katliamı’nı unutturmayacağız.” dedi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Mertcan Titiz, 10 yıl önce yaşanan ve Soma’da 301 madencinin öldüğü katliama ilişkin, katliama karşı direnen işçilerin yargılandığını belirterek “Maden işçisini yerde tekmeleyen Yusuf Yerkel yargılanmadığı gibi ateşelikle ödüllendirildi. Katliamın gerçek sorumlularının yargılanmayışı bir yanda dursun, katliama karşı direnen işçiler yargılandı.” ifadelerini kullandı.

“Katliama karşı direnen işçiler yargılandı”

“Geç gelen adalet, adalet değildir. Hiç gelmeyen adaletin ismi ise bugün Soma’dır. 10 yıl önce bugün Soma’da 301 maden işçisi patronların yüksek kar hırsı uğruna göz göre göre katledildi. Bu katliama sebep olan gözü kar hırsına dönmüş patronlar yargılanmadı. Bu madeni özelleştirenler yargılanmadı. Madenin üretim kapasitesini artırıp bu bir mucizedir diyenler yargılanmadı. Maden işçisini yerde tekmeleyen Yusuf Yerkel yargılanmadığı gibi ataşelikle ödüllendirildi. Katliamın gerçek sorumlularının yargılanmayışı bir yanda dursun, katliama karşı direnen işçiler yargılandı.

Katliamı kınamak ve hesabının sorulmasını isteyen öğrenciler yargılandı. Katliamın belgeselini çeken sinemacı yargılandı. Katliama karşı hakkını arayan işçilerin ve ailelerin avukatlığını üstlenen avukatlar Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay bugün hala hukuksuz bir şekilde mahpuslar. Katliamın gerçek sorunlarının yargılanmadığı gibi AKP tarafından patronlara gösterilen iltimas ve cezasızlık politikası sayesinde başka maden katliamlarına kapı araladı. Ermenek’te 18 işçi, Şirvan’da 16 işçi, Amasra’da 42 işçi, İliç’te 9 işçi sırf bu cezasızlık politikasından alınan güvenle katledildi. İşçilerin artık çalışırken ölmesini istemiyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği maliyet olarak değil, üretimin zorunlu bir aşaması olarak görünüyor. İşçinin hayatının kullandığı ekipmanlardan daha değersiz görülmediği güvenceli bir çalışmalı hayatının en önemli teminatı işçilerin kendi seçtiği sendikalarda örgütlenebilmesidir.

Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden 301 işçiyi anıyoruz ve katliamın gerçek sorumluları yargılanana dek Soma Katliamı’nı unutturmayacağız.”

Kaynak: Siyasi Haber