fbpx

Süleyman Soylu: Avrupa diye bir şey yoktur

Paylaş

Sahurda gençlere seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Size bir ağabeyiniz olarak şunu söylemek isterim, Avrupa diye bir şey yoktur, kafanızda büyütmeyin. Amerika vardır” ifadelerini kullandı. Soylu, Erdoğan için “Devrimci” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP Gençlik Kolları’nın İstanbul Topkapı Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği sahur programında Batıyı hedef alırken, Avrupa’yı ABD’nin “katırı” diye tarif etti. Soylu, Erdoğan’ın “Devrimci”, AKP’nin de “Devrimci parti” olduğunu savundu.

‘PANDEMİDE AVRUPA’DA ÜRETİM DURDU, BU İŞ BİZE YARADI’

Pandemi döneminde Amerika ve Avrupa’nın sıkıntılı bir süreç yaşadığını söyleyen Soylu, “Biz Avrupa ile Amerika’nın boyasının döküldüğünü gördük. Pandemi oldu, Çin üretimi durdurdu. Bu iş bize yaradı. 168 milyar dolardan ihracatımız 254 milyar dolara sıçradı. İstihdam 32 milyon bandına geldi, 26 milyondan. Çünkü biz Avrupa’ya yakın pazarız, ancak bizim üretimimizden istifade edebiliriler. Onun için Türkiye’den üretim almaya başladılar. Türkiye üretimini arttırdı” diye konuştu.

‘AVRUPA VE AMERİKAYA SORMADAN SURİYE’YE GİRDİK’

Türkiye’nin artık güçlü ve lider bir ülke olduğunu dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Avrupa’ya ve Amerika’ya sormadan, biz Suriye’ye girdik. Türkiye tarihinde ilktir bu. Avrupa ve Amerika’ya sormadan Irak’ın kuzeyine girdik. Onlara sormadan Azerbaycan ile birlikte Karabağ meselesi çözüldü. Kapalı Maraş açık Maraş haline geldi. Bak bunların hepsi uluslararası karşılıkları olan işlerdir. Niye? Türkiye ayakları üzerinde durmaya başlayan bir ülke oldu. Bedel ödedi mi? Ödedi. Dün Özal’ın ölüm yıl dönümüydü, Özal’a yapmadıklarını bırakmadılar. Başbakanı idam ettiler. Tayyip Erdoğan bu ülkede o kadar büyük bir iş başardı ki, öyle kalemle yazılacak, öyle yukarıdan aşağı ifade edilebilecek bir iş değil. Şimdi biz TOGG arabasını imal ettik. Ben olacağını söyleyeyim mi size. Bu ülkede iktidar değişirse yapılacak iş şudur, tezgah belli. Yapıldı daha önce bu. Türkiye’ye bir lansman getirecekler, diyecekler ki ‘Biz bunu şu Amerikan şirketiyle büyütüyoruz ve dünya ve Avrupa ülkelerine satacağız.’ Çıkacaklar açıklamalar yapacaklar.”

’14 MAYIS TAM BAĞIMSIZLIK SEÇİMİDİR’

Soylu, 14 Mayıs’taki cumhurbaşkanı seçimi ve genel seçimiyle ilgili konuşurken de şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye hikayeyi değiştiriyor. Bu seçim bu hikayenin tamamen değişeceği seçimdir. Onun için Amerika bastırıyor, Avrupa bastırıyor. Onun için Kandil telaşta ve PKK bastırıyor. Bu Tayyip Erdoğan’ın seçimi değildir, bu Türkiye’nin gelecek nesillerinin seçimidir. Türkiye’nin tam bağımsızlık seçimidir. Tayyip Erdoğan bu ülke için ve bu hikayenin değişmesi için büyük riskler almıştır.”

‘TAYYİP ERDOĞAN DEVRİMCİ BİR ADAMDIR’

Doğru yolda ilerlediklerini belirten Soylu, “Tayyip Erdoğan devrimci bir adamdır. AK Parti devrimci bir siyasi partidir. Değerlerine bağlı bir devrimcidir. Onun için de cesurdur” dedi.

‘KRAL VAR, KRALİÇE VAR, O NE YAPIYOR İNGİLTERE’DE’

Soylu, “Biz Avrupa’nın boyasının Amerika’nın boyasına döküldüğünü gördük” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Biz çocukluğumuzda şöyle büyüdük, bize hep şunu söylediler. İngiltere demokrasinin beşiğidir. Evet, nasıl beşiği? Bir meşruti sistem var. Kral var, kraliçe var, o ne yapıyor İngiltere’de, kimsenin haberi var mı? Mesela bir kral, bir kraliçe, bir sistem içerisinde ne ifade eder, veya bir başbakan neyi ifade eder? Biz aslında bunu çok açık bir şekilde geçen günlerde gördük. Üç defa başbakan değiştirdiler üst üste, şimdi de değiştirecekler, ayıp olmasın diye değiştiremiyorlar.”

‘AVRUPA YOK, AMERİKA VAR’

İçişleri Bakanı Soylu, Avrupa’ya dair sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir kışı hesap edemeyen, bir öndeki kışı planlayamayan ve ben bu dünyayı yumuşak bir düzeyden yöneteceğim diyen Batı, Avrupa müfriz olmuştur. Size bir ağabeyiniz olarak şunu söylemek isterim, Avrupa diye bir şey yoktur, kafanızda büyütmeyin. Amerika vardır. Avrupa Amerika’nın konvoyundaki katırdır. Hiçbir özelliği söz konusu değildir.”

Kaynak: DHA