fbpx

Avrupa’nın en büyük kokain laboratuvarı bulundu

Paylaş

İspanyol polisi günde 200 kiloya kadar üretim yapabilen ve şu ana kadar Avrupa’da rastlanan en büyük kokain laboratuvarını açığa çıkardığını duyurdu.

İspanya polisi “Avrupa’daki en büyük kokain laboratuvarını” ortaya çıkardıktan sonra 18 kişiyi tutukladı. Oldukça sofistike laboratuvarda Kolombiya ve Meksika’dan uzmanların günde 200 kiloya kadar kokain üretebildiği açıklandı.

ArtıGerçek’te yer alan habere göre Portekiz ve Kolombiya polisiyle işbirliği yapan İspanya polisi Galiçya bölgesindeki Pontevedra’da bulunan “mega laboratuvarı” ortaya çıkardıktan sonra 1300 kilogram kokain bazlı macun ve 151 kilogram işlenmiş kokain ele geçirdi. İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları ve farklı kentlerde yapılan operasyonlarda yakalanan 18 kişinin tutuklandığı açıklandı.

“Dağıtılan suç örgütü oldukça karmaşık”

İspanyol polisi bugün yaptığı açıklamada, “Pontevedra eyaletinde bulunan mega laboratuvar, temel macunu tüketime hazır kokain hidroklorite dönüştürmek için günde 24 saat vardiyalı çalışan ‘aşçıları’ ile faaliyetlerini hiçbir zaman duraklatmadı. Artık dağıtılmış olan suç örgütü son derece karmaşıktı ve farklı görevleri iyi organize edilmiş olan üyeleri, takma adlar kullanmak, sahte araçlar kullanmak, kendilerini kamyoncu kılığına sokmak ve katı bir iletişim protokolü kullanmak gibi güçlü güvenlik önlemleri almıştı” dedi.

Soruşturma geçen Ekim ayında, polisin Kanarya Adaları’nın başkenti Las Palmas’ta bulunan ve bazı üyeleri Kolombiyalı uyuşturucu tedarikçileriyle bağlantıları nedeniyle daha önce soruşturulmuş olan bir suç çetesiyle karşılaşmasıyla başladı. Polisin soruşturması onları daha sonra İspanya’nın başkenti Madrid yakınlarında çetenin büyük miktarda kimyasal ürün deposu olarak kullandığı bir eve ve Pontevedra’da kokain laboratuvarı için malzemelerin de tutulduğu bir sanayi bölgesine götürdü.

Çok geçmeden polis ağır metal silindirlerin içine gizlenmiş kokain bazlı macunu çıkarmakta uzmanlaşmış Kolombiyalı “aşçılar” ve “mühendis” ve “noter” olarak bilinen iki Meksikalının dahil olduğu çok uluslu bir suç girişimini keşfettiler.