fbpx

İsrail’de yüz binler yargı bağımsızlığı için sokağa indi: Posterde Erdoğan da var

Paylaş

İsrail’de hükümetin güçler ayrılığına son vererek yargıyı siyasete bağlı kılma girişimine karşı eylemler sürüyor. Yüksek Mahkeme’nin bağımsızlığını tırpanlayacak yasa tasarısına karşı son eylemlerde, Erdoğan’ın da görüldüğü bir poster açıldı.

İsrail’de Başbakan Benyamin Netanyahu’nun kurduğu aşırı sağcı koalisyon hükümetinin, yargı bağımsızlığına darbe vuracak yasal düzenlemesine karşı kitlesel protestolar sekizinci haftasında devam ediyor. Ülke çapında dün akşam düzenlenen eylemlere 300 bine yakın kişinin katıldığı düşünülürken, Tel Aviv’deki eylemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının da görüldüğü dev bir poster açıldı.

ERDOĞAN, NETANYAHU, HUMEYNİ, PUTİN VE ORBAN…

Sosyal medyada yaygın biçimde paylaşılan posterde, Netanyahu ve Erdoğan’ın yanı sıra İran’da ‘İslam devrimi’nin lideri Ayatullah Humeyni, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın fotoğrafları yer aldı. Posterde, “sıçrama” yapması beklenen bu ülkelerin söz konusu liderlerin yönetiminde “kapatılmış” bir noktaya geldiği imasında bulunularak demokrasi eleştirisi getirildi.

YENİ YASA TASARISI NE GETİRECEK, NE GÖTÜRECEK?

Netanyahu hükümetinin kabul etmek istediği yasa tasarısı, İsrail’de en yüksek yargı merci konumundaki Yüksek Mahkeme’nin, Meclis’ten çıkarılan yasaları bozma yetkisini elinden alıyor. Aynı zamanda, Yüksek Mahkeme başkanının şu an yürürlükte olduğu üzere kıdem esasına göre değil, hükümetin seçtiği kişilerin çoğunlukta olduğu yargı komitesi tarafından atanmasını öngörüyor. Bu da, Yüksek Mahkeme başkanının atanmasında büyük oranda başbakanın söz sahibi olacağı anlamına geliyor.

‘ANAYASA OLMAZSA DEMOKRASİ DE OLMAZ’

Söz konusu yasa tasarısı ülkede üst düzey yargıçların, muhalefetin, akademisyenlerin ve ekonomistlerin tepkisini çekerken, dün başta Tel Aviv olmak üzere ülke çapında düzenlenen eylemlere 300 bin kişinin katıldığı belirtiliyor. Buna göre, sadece Tel Aviv’de 130 ila 160 bin kişi yargı düzenlemesine karşı sokağa çıktı. Hayfa, Kudüs, Herzliya ve Beerşeba dahil, çok sayıda kentte de eylem düzenlendi. Eylemlerde “Anayasa olmazsa demokrasi de olmaz” gibi sloganların yazılı olduğu, Netanyahu’nun eleştirildiği pankartlar taşındı.

ESKİ BAŞBAKAN VE YÜKSEK MAHKEME BAŞKANI DA EYLEMLERDE

Eski Yüksek Mahkeme Başkanı Elyakim Rubinstein’in de Kudüs’teki eylemlere katıldığı belirtildi. Eski başbakanlardan Ehud Barak da, Tel Aviv’deki eylemde yaptığı konuşmada İsrail’in kuruluşundan bu yana en kötü krizini yaşadığını söyledi. Barak, yargı düzenlemesini “Bağımsızlık Bildirisi’ne düzenlenen ve İsrail’i bir diktatörlüğe dönüştürecek bir suikast” olarak niteledi.

EHUD BARAK’TAN ‘SİVİL İTAATSİZLİK’ ÇAĞRISI

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’a seslenen Barak, “Sayın cumhurbaşkanı, artık açıklamanızın vakti geldi: Mahkemeyi yok edecek buldozerin mi, Bağımsızlık Bildirisi’nin mi yanındasınız?” dedi. Barak’ın, “Eğer bu diktatörlük yasaları hayata geçerse, şiddet içermeyen sivil itaatsizlik yolunda yürümemiz gerekecek” çağrısı dikkat çekti.

ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ: POLİS HÜKÜMETİN DEĞİL YARGIÇLARIN TARAFINI TUTAR

Tel Aviv’deki eylemde, eski emniyet müdürü Roni Alsheich de konuştu. Alsheich, söz konusu yasanın Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilmesi halinde polisin “herhangi bir yasadışı adım atmayı reddedeceğinden” emin olduğunu söyledi. Eski emniyet müdürünün, göstericileri ‘vatanseverler’ olarak niteleyip “polisin hükümetin değil yargıçların tarafını tutacağını söylemesi” dikkat çekti.

NETANYAHU’DAN ‘ANARŞİ’ SUÇLAMASI

İsrail basınına göre, Tel Aviv’deki eylemlerde bir caddeyi kapatan protestocular ile polis arasında çatışma çıkması sonucu 21 kişi gözaltına alındı. Netanyahu ise protestocuları “anarşi” yaratmaya ve ülkeyi yeniden seçime götürmeye çalışmakla suçladı. 

Kaynak: Artı Gerçek