fbpx

Berlin’de Tahran karşıtı eyleme saldırı

Paylaş

Berlin’deki İran Büyükelçiliği’nin yakınlarında Mahsa Amini eylemlerine destek vermek için toplanan göstericiler saldırıya uğradı. Yüzü maskeli üç kişi, bir kişiyi bıçakla yaralarken diğeri de eylemcileri silahla tehdit etti.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesine karşı Almanya’nın başkenti Berlin’de eylem yapanlar saldırıya uğradı. Berlin’deki İran Büyükelçiliği yakınında İran’daki eylemcilerle dayanışma için toplanan kalabalığa kimliği belirsiz kişiler saldırdı. Berlin polisinden yapılan açıklamaya göre, hafta sonunda yaşanan olayda protestocular silahlarla tehdit edildi ve dövüldü.

YÜZÜ MASKELİ ÜÇ KİŞİ SALDIRDI

İran Büyükelçiliği’ni korumakla görevli polislerden birinin ifadesine göre, protesto alanına yüzleri maskeli halde karavanla gelen üç erkek, eylemcilerin bayraklarını ve “İranlılar demokrasi istiyor”, “Kadın, yaşam, özgürlük” yazılı pankartları indirdi.

BİR KİŞİYİ DÖVDÜLER, BİRİNE BIÇAKLA SALDIRDILAR

Berlin polisi, yaşları 34 ile 63 arasında değişen dört eylemciye saldıran şüphelilerin karavanın kapısını açarak bir kişiyi dövdüğünü, bir diğerini ise bıçakla yaraladığını açıkladı.

‘PLAKAYI ALMAK İSTEYENLERE SİLAH ÇEKTİLER’

Saldırıya uğrayan 63 yaşındaki eylemci Bild gazetesine yaptığı açıklamada, “Bir arkadaşımın üç kişi tarafından yumruk ve sopalarla dövüldüğünü gördüm. Oraya doğru koştuğumda saldırganlardan biri bıçak çekerek beni de sol ayağımdan yaraladı” dedi.

Bir eylemci de polise verdiği bilgide, karavanın plakasını almak isterken silahla tehdit edildiğini ve korkudan bir ağacın arkasına saklandığını söyledi.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan eylemlere destek olmak için bugüne kadar Avrupa’nın birçok kentinde destek eylemleri düzenlendi. Geçen hafta Berlin’de düzenlenen eyleme 80 bin kişi katılmıştı.

Kaynak: Artı Gerçek