fbpx

Teknik arıza nedeniyle kapatılan İsviçre hava sahası yeniden ulaşıma açıldı

Paylaş

İsviçre’de Skyguide hava trafik kontrol sisteminde meydana gelen bir teknik arızadan dolayı kapatılan hava sahasının yeniden açıldığı açıklandı. 

Kaynağı belirtilmeyen arıza nedeniyle Cenevre ve Zürih Havaalanı’na gelecek yolcu uçaklarının İsviçre’nin diğer kentlerine, İtalya ve Almanya’ya yönlendirildiği bildirilmişti.

Yerel medya kaynaklarına göre havaalanlarına inmesi gereken yolcu uçaklarının Basel, Milano, Frankfurt ve Münih gibi şehirlere yönlendirildiği kalkışların da şu anda askıya alındığı belirtildi. 

Cenevre Havaalanının Twitter hesabından yapılan paylaşımda tüm kalkış ve inişlerin yerel saatle 11.00’a kadar askıya alınacağı bildirilmişti. Teknik sorunun kaynağı hakkında ise bilgi paylaşımında bulunulmadı. Zürih Havaalanı yetkilileri ise seferlerin askıya alınmasına rağmen havalimanının hizmet vermeyi sürdürdüğünü ifade etmişti.

Skyguide’dan yapılan açıklamada, “Skyguide bu olaydan ve bunun müşterileri, ortakları ve iki ulusal havalimanındaki yolcular açısından doğurduğu sonuçlardan üzüntü duymaktadır” denildi.

Kaynak: Euronews