fbpx

Erdoğan’ın ‘provakatör’ ilan ettiği Prof. Dr. Ayşe Buǧra, yılın en etkili bilim insanı listesinde

Paylaş

Erdoğan’ın provakatör ilan ettiği Prof. Dr. Ayşe Buğra, Stanford Üniversitesi araştırma grubunun hazırladığı listede en etkili akademisyenler arasında yer aldı.

Stanford Üniversitesi’nden bir araştırma grubu dünyanın en etkin bilim insanlarını belirledi. 2020 yılı için hazırlanan “Yıllık Etki” kategorisinde Boğaziçi Üniversitesi’nden 18 bilim insanı yer buldu. Bu bilim insanları arasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef alınan Prof. Dr. Ayşe Buǧra da yer alıyor.

Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier’in verileri kullanılarak, 2020 senesi için “Yıllık Etki” ve 1996-2020 yılları arasını kapsayan dönem içinse “Kariyer Boyu Etki” listeleri yayımlandı. Boğaziçili bilim insanları her iki listede güçlü şekilde temsil edilirken “Yıllık Etki”de 19 ve “Kariyer Boyu Etki” kategorisindeyse 18 isim yer buldu. Her iki listede Erdoğan’ın hedef gösterdiği Prof. Dr. Ayşe Buǧra da yer aldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin ve akademisyenlerin kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı başlattıkları eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada “Osman Kavala denilen, adeta Soros’un temsilcisi olan kişinin karısı da provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır” diyerek Prof. Dr. Ayşe Buğra’yı hedef almıştı.

Erdoğan’ın sözleri üzerine Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’a konuşan Buğra, “Provokasyon lafı o kadar kötü ki öğrenciye saygısızlık. Bu olacak şey değil. Çok sarsıldım ama artık hiçbir şey için olmaz diyemiyoruz. Her şey oluyor” demişti.

Türkiye kadın hareketinin öncülerinden Duygu Asena anısına verilen PEN Duygu Asena Ödülü de bu yıl Ayşe Buğra’ya verilmişti.

Listede yer alan isimler

“Kariyer Boyu Etki” listesinde Prof. Dr. Okyay Kaynak, Prof. Dr. Nilsun H. İnce, Prof. Dr. Metin Arık, Prof. Dr. Miray Bekbölet, Prof. Dr. Oğuzhan Çiçekoğlu, Prof. Dr. Burak Demirel, Prof. Dr. Erdal Şafak, Prof. Dr. Ferhan Çeçen, Prof. Dr. Amitav Sanyal, Prof. Dr. Mustafa Erdik, Prof. Dr. Ali Taylan Cemgil, Prof. Dr. Bülent Sankur, Prof. Dr. Ayşe Buǧra, Prof. Dr. Sinan Akkar, Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, Prof. Dr. Fatih Alagöz, Prof. Dr. Bilgin Metin ve Prof. Dr. Can Yücesoy yer aldı.

Prof. Dr. Okyay Kaynak, Prof. Dr. Burak Demirel, Prof. Dr. Nilsun H. İnce, Prof. Dr. Yaman Barlas, Prof. Dr. Murat Türkeş, Dr. Öğr. Üyesi Mahyat Shafapourtehrany, Prof. Dr. Beliz Ozorhon, Prof. Dr. Sinan Akkar, Prof. Dr. Amitav Sanyal, Prof. Dr. Metin Arik, Prof. Dr. Fazıl Önder Sönmez, Prof. Dr. Mustafa Erdik, Prof. Dr. Ayşe Buǧra, Prof. Dr. Erdal Şafak, Prof. Dr. Şevket Pamuk, Prof. Dr. Ali Taylan Cemgil, Prof. Dr. Cem Ersoy, Prof. Dr. Oğuzhan Çiçekoğlu ve Prof. Dr. Bilgin Metin de “2020 Yılı Etki” listesinde temsil edildi.

Veri tabanı araştırması kapsamında toplam atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, tek yazarlı makalelere olan atıf gibi uluslararası kriterler kullanıldı. 22 bilim alanı ve 176 alt alanda çalışmalarını sürdüren dünya çapından toplamda 190 bin 63 bilim insanı listeye girerken, “Yıllık Etki” listesinde Türkiye’den 1.150 bilim insanı temsil edildi.

Kaynak: Evrensel