fbpx

Mültecilere Özgür ve Onurlu bir Yaşam Hakkı için Bern’de miting düzenlenecek

Paylaş

İsviçreli mülteci örgütleri “Mültecilere Özgür ve Onurlu bir Yaşam Hakkı” için 2 Ekim 2021 Cumartesi günü Bern’de bir gösteri düzenleyecek.

Özellikle son yıllarda artan göçmen karşıtı politikalar ve göçmenlere yönelik kötü muameleye karşı İsviçreli Göçmen Dayanışma organizasyonları ve göçmen örgütleri 2 Ekim Cumartesi günü saat 14:00’da Schützenmatte’de yanyana gelecek.

Eylemi organize eden kurumların yaptığı ortak açıklama şöyle:

Mültecilere Özgür ve Onurlu bir Yaşam Hakkı


– Afganlar için mülteci statüsü, tahliye ve aile birleşimi talep ediyoruz.

– Kaçanların maddi ve fiziki güvenlik ihtiyaçlarına saygı gösterilmediği için sınır dışı işlemlerinin genel olarak durdurulmasını talep ediyoruz. – Yeni gelenler için apartmanlarda konaklama, profesyonel sosyal ve psikolojik bakım ve bağımsız yasal savunma talep ediyoruz.

– Acil yardım rejimi(sığınma talebi kabul edilmeyenlerin ülkelerine dönüşlerinin sağlanması) derhal son verilmesini talep ediyoruz. Başvurusu kabul edilmeyen sığınmacıların dosyaları yasal statüye kavuşturulmaları amacıyla yeniden incelenmelidir.

– Kontrol ve dışlama politikalarına son verilmesini talep ediyoruz. Günlük polis kontrolleri ve kamplardaki sosyal izolasyon insanları hasta ediyor. Kimse yasa dışı değil!

– Frontex’in kaldırılmasını ve daha acil olarak İsviçre ile Avrupa ajansı arasındaki işbirliğinin sona ermesini talep ediyoruz.

– Akdeniz kıyılarındaki tüm sağlıksız kampların, özellikle Moria’nın derhal boşaltılmasını talep ediyoruz.

– İsviçre’nin Dublin Anlaşmalarından çekilmesini ve daha acil olarak egemenlik maddesinin daha insancıl bir şekilde kullanılmasını talep ediyoruz.

Son olarak, herkes için onurlu ve özgür bir yaşam hakkını talep ediyoruz ve bunu belirtmek zorunda olmak bize saçma geliyor!

Bizler – 3Rosen gegen Grenzen, Autonome Schule Zürich, Kalma hakkı (FR, NE, VD), Selecthumanity, evakuierenJETZT, Freiplatzaktion Zürich, Migrant Solidarity Network, göçmenlerin öz örgütlenmesi PangeaKolektif, Poya solidaire, Solidarité Tattes, Solidarités front , İzolasyonu Durdur, Rota göçmenlerin öz örgütlenmesi, Wo Unrecht zu Recht wird – bu gösteri ile bu kabul edilemez sisteme karşı birleştiğimizi ve mücadeleye devam ettiğimizi göstermek istiyoruz.