fbpx

Sudan’da 3. kez darbe girişimi

Paylaş

Diktatör El Beşir’in bir halk ayaklanmasıyla devrilmesinin ardından 3. kez darbe girişimi gerçekleşti. Geçiş Konseyi darbenin El Beşir Rejiminden kalma askerlerce gerçekleştirilmeye çalışıldığını ve engellediği duyururken, çeşitli yayın organlarında başarız darbe girişimine katılan Zırhlı ve paraşütlü birliklerin İhvani -Müslim’e yakın olduğu iddia edildi.

Nisan 2019’da önce Awd Bin Awf’ın liderliğinde bir darbe girişimi gerçekleşmiş, sonrasında bu girişimin içerisinde Sudan Kara Kuvvetleri Komutanı olan Abdulfettah El-Burhan darbecilere darbe yaparak komutayı ele gecirdiğini duyurmuştu. Sonrasında halk diktatör El Beşir’İ devirirk kazandığı yeni rejime sahip çıkmış ve darbecileri engellemişti.

Diktatör El Beşir’in devrilmesinde etkin bir rol oynayan Sudan Komünist Partisi bir süredir Beşir artıklarının ve İhvan’cıların darbe hazırlığı içeirinde olduğuna ilişkin uyarılar yapıyor ve Geçiş Konsey’İni önlem almaya çağırıyordu.

Bu sabah gerçekleşen darbe girişiminin ardından halk bir kez daha sokakları doldurarark kazanımlarına sahip çıktı ve darbeyi engelledi, tüm darbeci askerler gözaltına alındı.