fbpx

The Cradle: Erbil Havaalanı’ndaki Mossad üsleri insansız uçaklarla vuruldu

Paylaş

Irak güvenlik yetkilileri 11 Eylül’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimindeki Erbil Uluslararası Havalimanı’nın bir insansız hava aracı saldırısının hedefi olduğunu açıkladı.

The Cradle’nin haberine göre Irak güvenlik yetkilileri 11 Eylül’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimindeki Erbil Uluslararası Havalimanı’nın bir insansız hava aracı saldırısının hedefi olduğunu ve ABD birliklerinin konuşlandığı yerin yakınında patlamalar gerçekleştiğini bildirdiler.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bölgesinde bulunan havaalanında çok sayıda patlamanın meydana geldiği görülüyor. Henüz can kaybı bildirilmedi.

Bölgenin Terörle Mücadele Müdürlüğü’ne göre, “patlayıcı yüklü insansız hava araçları”, ABD koalisyon güçlerinin kullandığı havalimanı bölümünü hedef aldılar ve görgü tanıkları da bölgede en az altı patlama duyduklarını söylediler.

Öte yandan bazı haber kaynakları, saldırının asıl hedefinin Erbil Havalimanı yakınlarında yer alan ve bu yıl birkaç kez saldırıya uğrayan yerdeki bir Mossad karargâhı olduğunu bildiriyorlar.

Haziran ayında ise Erbil yakınlarındaki başka bir İsrail istihbarat üssü, kimliği belirsiz insansız hava araçlarının saldırısına uğramış, 3 Mossad subayı ölmüş ve birkaçı da yaralanmıştı.

Nisan ayında da benzer bir gelişme yaşanmış, Kuzey Irak’ta Mossad’a ait bir ajan devşirme ve eğitim üssüne düzenlenen saldırıda bir İsrail subayı öldürülmüştü.

Cumartesi günkü drone saldırısının sorumluluğunu hiçbir grup üstlenmedi. ABD’li yetkililer daha önceki saldırıların sorumluluğunu, tüm ABD işgal birlikleri Irak’tan ayrılana kadar savaşma sözü veren Şii direniş savaşçılarına yüklemişti.

Erbil havaalanına yapılan bu son saldırı, Irak Müşterek Harekât Komutanlığı başkanının ABD birliklerinin “ülkeden kalabalık gruplar halinde çekilmeye başladığını” bildirmesinden birkaç gün sonra gerçekleşti.