fbpx

Almanya Emniyeti: Ülkede 330 ‘tehlikeli’ islamcı var

Paylaş

Irkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisi milletvekilleri hükümete ülkede yaşayan “dini ideoloji” alanında”tehlikeli” olarak kategorize edilen kişilerle ilgili bir soru önergesi verdi.

AFD milletvekili Martn Hess ve meclis AfD grubunun hazırladığı önergeye verilen cevapta, 1 Temmuz 2021 itibarıyla Almanya’da yaşayan 330 kişinin “dini ideoloji” alanında”tehlikeli” olarak nitelendirdiği belirtildi . Alman Haber Ajansı’nın (dpa) haberine göre bu kişilerden 186’sı Alman vatandaşı ya da Alman vatandaşlığının yanı sıra başka bir ülkenin daha vatandaşlığını taşıyor.

Geriye kalan 144 yabancı İslamcı’nın 61’inin Suriye, 17’sinin Irak, 13’ünün Rus ve 11’inin de Türk vatandaşı olduğu belirtildi. Sekiz radikal İslamcının hangi ülkenin vatandaşı olduğunun açıklığa kavuşturulamadığı, ikisini ise hiçbir ülkenin vatandaşı olmadığı kaydedildi.

Alman polisi terör saldırıları gibi ağır, siyasi saikli şiddet eylemleri düzenleyeceğine inanılan kişileri “tehlikeli” olarak nitelendiriyor. Bunun yanı “önemli kişiler” olarak nitelendinilen “lider”, “lojistik destek sunan” ya da “yardım edenler” de yakından izleniyor. Polisin bir kişiyi “tehlikeli” olarak sınıflandırabilmesi için “önemli siyasi saikle suçlar işleyebileceklerine dair tahmine izin veren objektif kanıtların” olması gerekiyor. “Tehlikeli” olarak nitelendirilen kişilerin iletişimde olduğu ya da onlara eşlik eden kişiler de bu gruba dahil kabul ediliyor.

Kaynak: DW Türkçe